Co to jest badanie termowizyjne maszyn


Postęp technologiczny sprawił, że wiele czynności wykonują maszyny, które często są bardzo skomplikowane i drogie. Z tego powodu należy dokładać wszelkich starań, aby działały bez awarii przez długie lata.
Ogromną grupę maszyn stanowią urządzenia wyposażone w silnik lub inne wirujące elementy, które mogą ulegać zniszczeniu. Dlatego każda maszyna musi przechodzić okresową diagnostykę, aby zapobiec niespodziewanym awariom a tym samym kosztownym postojom i naprawom.
Jednym ze sposobów określenia stanu maszyn jest badanie ich wnętrza za pomocą termowizji. Badania termowizyjne maszyn polegają na pomiarze rozkładu temperatur w poszczególnych elementach urządzenia. Istotne jest to, że badać można nie tylko zewnętrzne części, ale także wszystkie podzespoły znajdujące się wewnątrz i niewidoczne gołym okiem. Termowizja, zwana również termografią jestem jedną z najpopularniejszych metod badania maszyn. Jej ogromną zaletą jest skuteczność, ale także to, że nie trzeba demontować urządzeń, by zbadać ich stan wewnętrzny.
Badanie tego typu wykonuje się za pomocą specjalnej kamery, która bada rozkład ciepła w elementach urządzenia. Wynik rejestrowany jest jako cyfrowy obraz pokazujący wszystkie wewnętrzne części maszyny. Technologia taka pozwala na zlokalizowanie wszelkich uszkodzeń, które są widoczne na ekranie.
Aby jednak badania termowizyjne maszyn były poprawne, należy zadbać o to, by odbywały się w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim chodzi o temperaturę otoczenia. Najlepiej badania takie przeprowadzać w pomieszczeniach o stałej temperaturze. Jednak niektóre maszyny, szczególnie te większe, pracują na otwartej przestrzeni. W takiej sytuacji należy unikać ekstremalnych warunków atmosferyczny i nie przeprowadzać badań podczas bardzo upalnych albo mroźnych dni. Promienie słoneczne są także czynnikiem, który może zakłamać wynik badań i dlatego lepszym momentem na prowadzenie pomiarów jest pochmurny dzień albo noc.
W wielu przypadkach lepiej jest zapłacić za wykonanie badania termowizyjnego niż później ponosić koszty naprawy maszyn.

Zapraszamy: termostop.pl/